Jaki wpływ ma magnez na koncentrację?

Jaki wpływ ma magnez na koncentrację?

Nawet nie zdajemy sobie sprawy ile nasz mózg w każdej sekundzie rejestruje informacji. Zapotrzebowanie energetyczne komórek mózgu jest dwa razy większe niż pozostałych komórek, podobnie jest ze składnikami odżywczymi.

Praca umysłowa i stres mogę zwiększać zapotrzebowanie na składniki odżywcze, niezbędne do prawidłowej pracy układu nerwowego. Wraz z procesem starzenia następuje zużycie komórek nerwowych przez co może pojawiać się coraz więcej problemów z pamięcią i kreatywnym myśleniem. Badania naukowe wskazują, że można zwiększyć swoje szanse na utrzymanie sprawności mózgu nawet do później starości, między innymi dzięki aktywności fizycznej, zbilansowanej diecie, unikaniu stresu oraz dostarczaniu niezbędnych składników pokarmowych, których nasz komputer pokładowy potrzebuje do efektywnej pracy.

20-25% naszego dziennego zapotrzebowania na energię zużywa mózg do wykonania swojej pracy, wiążę się z tym również zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze takie jak minerały i witaminy, które dostarczamy z pożywienia. W przypadku niedoborów wydajność pracy naszego mózgu się zmniejsza.

Magnez jest bardzo ważnym minerałem dla prawidłowej pracy organizmu, uczestniczy jako pośrednik lub aktywator w ponad 300 reakcjach enzymatycznych. Magnez jest niezbędnym pierwiastkiem dla regulacji skurczu mięśni, ciśnienia krwi, metabolizmu insuliny, syntezy DNA, RNA i białek, ale jest również kluczowy dla sprawnego działania układu nerwowego. W układzie nerwowym magnez warunkuje optymalne przekazywanie impulsów i jest odpowiedzialny za koordynację nerwowo-mięśniową, ale jak pokazują badania posiada niespotykaną funkcję neuro-protektora, chroniąc komórki nerwowe przed przedwczesnym zużyciem. 

Według danych z publikacji Instytutu Żywności i Żywienia, „średnie spożycie magnezu w Polsce wynosi 297 mg/dobę” oraz możemy przeczytać, że szacunkowe dane wskazują, że „ponad 90% mężczyzn i 70% kobiet spożywa zbyt małą ilość magnezu z dietą”. Dzienne zapotrzebowanie organizmu na magnez jest zależne od wielu czynników zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. Zapotrzebowanie na magnez  według nrom - RWS (Rekomendowana Wartość Spożycia) dla kobiet to 310-320 mg/dzień, a dla mężczyzn 400-420 mg/dzień. Zapotrzebowanie na magnez zwiększa się w okresie intensywnego wzrostu (dzieci, młodzież – przyjmuje się, że 1 kilogram masy ciała wymaga 300 mg magnezu), kobiet w ciąży i w okresie laktacji, osób poddanych przewlekłemu działaniu stresu oraz u osób aktywnych fizycznie.

Szacuje się, że połowa populacji państw rozwiniętych spożywa niewystarczającą ilość magnezu w swojej diecie, natomiast kliniczna hipomagnezemia jest szacowana na poziomie 12-20%. Ze względu na szeroki zakres funkcji magnezu, nieodpowiednie spożycie może przyczyniać się do wielu dysfunkcji i problemów zdrowotnych, w tym związanych z zaburzeniami układu nerwowego takimi jak bóle głowy, depresja czy zaburzenia koncentracji.

Wiele prac naukowych sugeruje, że niedobór magnezu odgrywa istotną rolę w zmniejszeniu produkcji i uwalniania neuroprzekaźników, pobudliwości neuronalnej i plastyczności synaptycznej, które mają wpływ na pamięć oraz kreatywne myślenie.

Jedną z głównych funkcji magnezu w układzie nerwowym jest interakcja z receptorem N-metylo-d-asparaginianu (NMDA). Magnez służy jako blokada kanału wapniowego w receptorze NMDA, co sprawia, że do komórki nie przedostaje się nadmierna ilość glutaminianu, który może pobudzać, a w konsekwencji prowadzić do zwiększonego stresu oksydacyjnego, uszkadzając i przyspieszając śmierć komórek nerwowych.

Badania molekularne i badania na zwierzętach wykazały, że magnez ma spory potencjał neuro-protekcyjny w takich problemach jak: migreny, przewlekły ból, epilepsja, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, depresja czy stany lękowe.

Co jest niezwykle ciekawą informacją to fakt, że stres psychiczny może wywołać reakcję zapalną ponieważ układ nerwowy i odpornościowy oddziałują na siebie i są od siebie zależne. Niedobór magnezu inicjuje ogólnoustrojową reakcję na stres poprzez aktywację szlaków neuroendokrynologicznych, poprzez większą produkcję neuromediatorów, które mogą powodować reakcję zapalną (substancja P, NF-κB).

Magnez jest pierwiastkiem życia, bierze udział nie tylko w regulacji podstawowych funkcji i aktywności enzymów, ale również odrywa ważną rolę dla sprawności układu nerwowego. Wiele badań wskazuje na jego deficyt w diecie współczesnego człowieka, dlatego dbając o mózg i koncentrację, warto o nim pamiętać.

 

  1. Kirkland A, Sarlo G, Holton K. The Role of Magnesium in Neurological Disorders. Nutrients. 2018 Jun; 10(6): 730.
  2. Rosanoff A., Weaver C.M., Rude R.K. Suboptimal magnesium status in the United States: Are the health consequences underestimated? Nutr. Rev. 2012;70:153–164.
  3. Fiorentini D, Cappadone C, Farruggia G, Prata C. Magnesium: Biochemistry, Nutrition, Detection, and Social Impact of Diseases Linked to Its Deficiency. Nutrients. 2021 Mar 30;13(4):1136. doi: 10.3390/nu13041136. PMID: 33808247; PMCID: PMC8065437.
  4. Jarosz M., Rychlik E., Stoś K., Charzewska J. (red.), Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, NIZP-PZH, 2020.

 

 

Back to blog

Bestsellery