Według badań Państwowego Zakładu Higieny z 2019 roku migrena dotyka nawet 8 milionów osób w Polsce i można założyć, że jest to najczęstsze zaburzenie neurologiczne wśród naszego społeczeństwa. W innych krajach rozwiniętych szacuje się, że na bóle migrenowe cierpi nawet 16% populacji.
Według badań PZH z 2019 problem bólu migrenowego dwa razy częściej dotyka kobiety niż mężczyzn
Przed wystąpieniem bólu migrenowego mogą wystąpić takie objawy jak: obniżony nastrój, senność, nadwrażliwość sensoryczna, trudności z koncentracją, brak apetytu, które już same w sobie powodują trudności w normalnym funkcjonowaniu.
Dokładny mechanizm powstawania migreny nie jest w pełni poznany, jednak przyjmuje się, że podstawą są zmiany w pobudliwości ośrodkowego układu nerwowego, spontaniczna depolaryzacja neuronów i nieprawidłowe funkcjonowanie mitochondriów. Możliwe, że dzieje się tak przez zwiększoną ilość glutaminianu (neuroprzekaźnika) w synapsach nerwowych, który ma działanie pobudzające i zaburza równowagę wnętrza komórki. Jedną z funkcji magnezu w układzie nerwowym jest blokowanie receptora glutaminergicznego, przez co podanie magnezu może przynieść pozytywny efekt w zmniejszeniu bólu i długości trwania ataku migrenowego. Magnez jest również kluczowym czynnikiem metabolicznym potrzebnym dla sprawnego działania mitochondriów, a równocześnie obniża przepuszczalność błon komórkowych, zmniejszając możliwość spontanicznej depolaryzacji neuronów.
Według badań z 2012 roku nawet połowa osób cierpiących na bóle migrenowe ma niedobór magnezu i suplementacja tym pierwiastkiem może przynieść wymierne korzyści. Jednak rutynowe badania krwi niestety nie wskażą poziomu magnezu w organizmie, ze względu na fakt, że we krwi znajduje się zaledwie 0,5-1% całkowitej ilości magnezu.
Magnez może być skutecznym środkiem w zapobieganiu migrenie i poprawie jakości życia.
Już w latach 80 XX wieku magnez został zaproponowany jako jedna z opcji leczenia bólów migrenowych lub jako opcja uzupełnienia leczenia farmakologicznego. Według kilku badań podanie magnezu zmniejszało liczbę dni migrenowych o 22-43%. Mimo, że w chwili obecnej mamy dostępny cały szereg bardziej zaawansowanych strategii leczenia to również warto zwrócić uwagę na ten prosty i skuteczny „suplement prewencyjny”.
Warto również zwrócić uwagę na dietę, ponieważ niektóre produkty spożywcze mogą nasilać bóle migrenowe, wśród tych, które powinny zostać wyeliminowane wymienia się: wino, alkohol, siarczany (wykorzystywane do konserwowania owoców), produkty bogate w histaminę, aspartam, glutaminę czy produkty bogate w azotany (buraki, szpinak, rzodkiewka, sałata, nowalijki, warzywa nawożone, mięso i wędliny z dodatkiem E250).
- Dolati S, Rikhtegar R, Mehdizadeh A, Yousefi M. The Role of Magnesium in Pathophysiology and Migraine Treatment. Biol Trace Elem Res. 2020 Aug;196(2):375-383.
- Kirkland A, Sarlo G, Holton K. The Role of Magnesium in Neurological Disorders. Nutrients. 2018 Jun; 10(6): 730.
- Społeczne znaczenie migreny z perspektywy zdrowia publicznego i systemu ochrony zdrowia. Opracowane przez Zakład Analiz Ekonomicznych i Systemowych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny pod kier. A.Czerw. Warszawa 2021 r.
- Mauskop A, Varughese J. Why all migraine patients should be treated with magnesium. J Neural Transm. 2012 May;119(5):575-9. doi: 10.1007/s00702-012-0790-2.