Magnez jest ważny dla serca, to potwierdzona informacja! Jak dowodzą naukowcy, magnez wykazuje działanie ochronne na serce – ma działanie kardioprotekcyjne. Badania dotyczące tego efektu wskazują, że mechanizm ten jest wielopoziomowy i jest wypadkową szerszego pozytywnego działania magnezu na organizm, takich jak: normalizacja ciśnienia krwi, działanie przeciwzapalne i działanie przeciwpłytkowe. Niski poziom magnezu może sprzyjać dysfunkcji komórek śródbłonka, potencjalnie zwiększając ryzyko zakrzepicy i miażdżycy. Oczywiście w takich sytuacjach należy skonsultować się z lekarzem, najlepiej z odpowiednią specjalizacją.
Badania przeprowadzone na dużej grupie osób wykazały, że prawidłowe stężenie magnezu w surowicy krwi oraz odpowiednia jego podaż w diecie są odwrotnie związane z występowaniem czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Przegląd 19 badań uwzględniających wyniki ponad 530 tys. uczestników wykazał, że większe spożycie magnezu w diecie wiązało się z niższym ryzykiem wystąpienia choroby niedokrwiennej serca. Jest to kolejny ważny aspekt zdrowotnego działania magnezu na organizm. Niestety wraz z wiekiem skuteczność wchłaniania składników odżywczych z przewodu pokarmowego zmniejsza się, dlatego warto zadbać o odpowiednio zbilansowany jadłospis lub dobrej jakości suplement zapewniający najwyższą biodostępność.
Magnez jest nazywany pierwiastkiem życia ponieważ odgrywa kluczową rolę w produkcji energii potrzebnej do skurczu mięśni, dotlenieniu tkanek, aktywnym transporcie jonów wapnia i potasu, które są ważne dla przewodzenia impulsów nerwowych, skurczu i relaksacji mięśni oraz dla prawidłowego rytmu serca. Magnez w organizmie pełni funkcję fizjologicznego antagonisty wapnia, dzięki czemu zwalnia przewodnictwo i pobudliwość mięśnia sercowego. Niedobór magnezu spowodowany niewłaściwą dietą, wypijaniem dużych ilości kawy czy przewlekłym stresem może mieć wpływ na wszystkie powyższe funkcje i warto zaznaczyć, że jednym z objawów niedoboru magnezu może być wystąpienie zaburzeń rytmu serca, ale mogą wystąpić również inne objawy jak na przykład:
- Nadciśnienie
- Zwapnienia naczyń
- Miażdżyca
- Niewydolność serca
- Zwiększona reaktywność płytek krwi i zakrzepica
- Gröber, U.; Schmidt, J.; Kisters, K. Magnesium in Prevention and Therapy. Nutrients 2015, 7, 8199-8226.
- Qu X, Jin F, Hao Y i wsp. Magnesium and the risk of cardiovascular events: a meta-analysis of prospective cohort studies. PLoS One 2013; 8: e57720.
- DiNicolantonio JJ, O’Keefe JH, Wilson W. Subclinical magnesium deficiency: a principal driver of cardiovascular disease and a public health crisis [published correction appears in Open Heart. 2018 Apr 5;5(1):e000668corr1]. Open Heart. 2018;5(1):e000668. Published 2018 Jan 13. doi:10.1136/openhrt-2017-000668