Dlaczego magnez jest niezbędny dla Twojego zdrowia?

Dlaczego magnez jest niezbędny dla Twojego zdrowia?

Magnez to jeden z najważniejszych dla człowieka pierwiastków, tzw. makroelementów, których potrzebujemy dostarczać do organizmu w sporych ilościach, gdyż sami go nie wytwarzamy. Jego niedobory oznaczają najpierw gorsze samopoczucie, a jeżeli trwają długo lub są poważne, zagrażają zdrowiu i życiu. Wiele poważnych chorób wiąże się z niedoborami magnezu - są jego skutkiem lub przyczyną. Dowiedz się, jak ważny dla zdrowia jest magnez, i jak uchronić się przed konsekwencjami jego niedoboru.

Rola magnezu w organizmie

Gdyby magnez był Twoim kolegą z pracy, byłby to ten Marek, który wszystkich zna, każdemu pomoże, a bez niego wszystko się sypie: toner niewymieniony, faktury źle wystawione, i nikt nie pamiętał, że w środę przychodzi kontrola. Magnez także odpowiada za wiele spraw, które na pierwszy rzut oka nie wydają się spektakularne, ale nie możesz bez nich żyć.

Przykłady? Magnez aktywuje aż kilkaset enzymów odpowiedzialnych za przemiany węglowodanów, białek i tłuszczów, wpływa na poziom wapnia i witaminy D3, odpowiada za stabilizację DNA oraz chromosomów, reguluje stężenie glukozy we krwi, pomaga w przewodzeniu impulsów nerwowych, reguluje temperaturę ciała i ciśnienie krwi, a wraz z wapniem sprawia, że masz mocne kości. Sporo pracy jak na jeden pierwiastek, prawda?

Dopóki magnezu masz pod dostatkiem, nie ma powodu do niepokoju. Przyjrzyjmy się jednak bliżej, czym może się objawiać zbyt niski poziom magnezu w poszczególnych obszarach Twojego zdrowia.

Układ nerwowy

Magnez oddziałuje na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Bez niego:

  • masz problemy z koncentracją i pamięcią,

  • jesteś chronicznie zmęczony – nawet mimo długiego snu,

  • nie możesz zasnąć, wybudzasz się w nocy lub budzisz się niewyspany,

  • odczuwasz niepokój i stres, trudno Ci się zrelaksować, reagujesz nerwowo.

Brzmi znajomo? Stres zwiększa zapotrzebowanie na magnez, więc tym łatwiej o niedobór. Im większe braki magnezu, tym mocniej odczuwasz skutki stresu, i znów - potrzebujesz więcej magnezu, by je zredukować. Jeśli nie nazwałbyś się oazą spokoju, prawdopodobnie potrzebujesz więcej magnezu.

Serce i układ krążenia

Nadciśnienie, miażdżyca, zaburzenia rytmu serca – to coraz częstsze przypadłości, określane mianem chorób cywilizacyjnych. Co wspólnego z nimi ma magnez? Przede wszystkim reguluje rytm pracy serca. Jego brak oznacza więc zaburzenia tego rytmu, popularnie zwane kołataniem. Magnez chroni przed nadciśnieniem i zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów krwi, które mogą być przyczyną zawałów serca. Zatem – zdrowe serce potrzebuje magnezu!

Kości

Kiedy myślimy o mocnych kościach, pierwszym skojarzeniem jest wapń, i to na nim się skupiamy i w razie potrzeby suplementujemy. Jednak sam wapń bez magnezu nie chroni przed osteoporozą, dlatego dostarczanie właściwej ilości magnezu jest szczególnie ważne jako profilaktyka złamań. Warto wiedzieć, że niewskazane jest suplementowanie łącznie wapnia i magnezu - lepiej zrobić przerwę minimum 2 godziny między jednym preparatem a drugim.

Zdrowie kobiet

Zwiększona podaż magnezu jest bardzo ważna w przypadku kobiet planujących ciążę, w ciąży i karmiących, ze względu na tworzenie prawidłowego DNA, a także wsparcie w budowie szybko rosnącego układu kostnego. W ciąży niebezpieczne jest też nadciśnienie, które może wywołać niezwykle groźny stan rzucawkowy, dlatego zaleca się wówczas suplementację magnezu, który reguluje ciśnienie krwi. Magnez może być też pomocny w łagodzeniu migren i w zespole napięcia przedmiesiączkowego (PMS).

Przekonałeś się już, jak ważną rolę w organizmie pełni magnez. Bez niego ani rusz! Niestety, istnieje duże ryzyko, że nie spożywasz go wystarczająco dużo. Nawet przy zdrowej diecie, bogatej w zielone warzywa, orzechy, strączki i pełnoziarniste produkty zbożowe, ubogiej w wysoko przetworzone produkty, tłuszcze i cukry, nie ma gwarancji, że wchłanianie będzie na takim poziomie, by pokryć Twoje dzienne zapotrzebowanie. Dlatego, jeśli Twoja dieta daleka jest od ideału, przyjmujesz tabletki hormonalne, masz problemy z tarczycą lub cukrzycą, uprawiasz sport czy masz stresującą pracę – warto pomyśleć o uzupełnieniu magnezu z innych źródeł.

Wybór odpowiedniego suplementu

Na rynku dostępne są różne preparaty zawierające magnez. Jaki wybrać? Przede wszystkim zwróć uwagę, czy zawiera dobrze przyswajalny związek magnezu, jak chlorek, bursztynian, cytrynian i L-askorbinian. Wybierając tabletki, zmniejszasz dostępność magnezu, gdy organizm musi je najpierw rozłożyć, a przy okazji przyjmujesz zbędne substancje konieczne do uformowania tabletki – wypełniacze, barwniki, aromaty czy konserwanty, lub gluten czy laktozę, których coraz więcej osób unika w diecie. Forma kropli, jak np. w Nuion Magnez, pozwala uniknąć tych wszystkich problemów i ułatwia wchłanianie tego, na czym Ci zależy – czystego magnezu. Przekonaj się, jak dobrze możesz się poczuć, zapewniając sobie właściwy poziom tego niezbędnego pierwiastka.

Powrót do blogu

Bestsellery